Wzrastające ryzyko związane z turystyką medyczną. Czego Polacy nie wiedzą wybierając zabiegi poza granicami kraju?

11/15/20244 min czytać

Jak wynika z raportu PRCN pt. „Polacy o medycynie estetycznej – czyli jak komunikować zabiegi do pacjentów”, pomimo coraz wyższych kryteriów jakości spełnianych przez polskie kliniki, wciąż 1/3 Polaków decyduje się na korzystanie z zagranicznych usług tego rodzaju. W ogólnopolskim badaniu, aż 33,5% badanych przyznało, że rozważyłoby wyjazd za granicę w celu wykonania operacji lub zabiegu poprawiającego urodę. Swoją decyzję zazwyczaj motywują niższymi kosztami przeprowadzenia operacji poza Polską, w krajach takich jak np. Turcja. Eksperci apelują o rozwagę wskazując, że koszty leczenia powikłań po nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegach są często dużo wyższe niż oszczędności z tytułu wyboru zagranicznego dostawcy usług.

Wyniki raportu jednoznacznie wskazują, że Polacy coraz częściej wybierają podróż związaną z wykonaniem zabiegu medycyny estetycznej, w celu obniżenia kosztów leczenia.

Z czym wiąże się podejmowanie zabiegów poza Polską?

Kuszeni wizją zaoszczędzenia wydatków Polacy decydują się na zabiegi za granicą bagatelizując przy tym często jakie niebezpieczeństwo taka decyzja może przynieść ich zdrowiu. Jest to związane z brakiem pewności co do standardów bezpieczeństwa, kwalifikacji personelu medycznego czy też ryzykiem przenoszonych chorób. Najczęściej konsekwencją są podwójne wydatki związane z powrotem do zdrowia i ponowną operacją w kraju.

„Pomimo faktu, iż polskie środowisko medycyny estetycznej osiągnęło profesjonalizm rangi światowej, wciąż jest niedoceniane, a popularność tzw. turystyki medycznej nie maleje. Warto jednak zastanowić się, czy taki wybór jest rzeczywiście korzystny. Wybierając klinikę w kraju, pacjent ma gwarancję dostępu do wysokiej jakości opieki medycznej oraz natychmiastowe przeciwdziałanie ewentualnym powikłaniom. Koszty związane z powrotem do sprawności i procesem rekonwalescencji są w pełni pokrywane przez renomowane kliniki w Polsce, co stanowi dodatkową ochronę dla pacjenta. Lekarze dbają, o to by pacjenci byli pod odpowiednią opieką po zabiegu poprzez pobyt w klinice i wizyty kontrolne. W przypadku procedur wykonanych za granicą szybki powrót do kraju w razie powikłań wiąże się z wysokimi kosztami, które pacjenci muszą ponieść z własnej kieszeni, co sprawia, że oszczędności mogą być tak naprawdę pozorne.” – podkreśla dermatolog Dr n. med. Katarzyna Osipowicz.

„W kontekście kompleksowego podejścia do turystyki medycznej, kluczowe jest edukowanie pacjentów na temat tych aspektów oraz podkreślanie zalet lokalnej opieki medycznej. Warto jest więc zadbać o wiarygodną i skuteczną relację z klientem tak aby podejmował świadome decyzje dotyczące ingerencji w własny wygląd.

Budowanie zaufania i świadomości wśród potencjalnych pacjentów powinno stanowić fundamentalny element sukcesu każdej kliniki” – dodaje Iwona Kubicz, Prezes agencji PR PRCN.

Co powinno decydować o wyborze miejsca wykonania zabiegu?

Różnorodne przypadki komplikacji po zabiegach medycyny estetycznej, nawet wśród osób zamożnych i znanych, jednoznacznie potwierdzają, że decydując się na leczenie w kraju, inwestujemy nie tylko w swoje piękno, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie. Eksperci medycyny estetycznej apelują o świadome podejście konsumenta do wybieranych usług. Powinniśmy skupić się nie tylko na cenie, ale również na kompetencjach personelu przeprowadzającego zabiegi. Niestety w Polsce nadal najczęściej poszukiwaną informacją przez konsumentów jest koszt zabiegów. Z kolei zaraz na drugim miejscu znajdują się opinie znalezione w sieci, a dopiero na trzecim doświadczenie lekarza prowadzącego, ekspertów kliniki.

„Jedną z głównych informacji, której szukają respondenci, jest cena zabiegu. Nawet najbogatsi są skłonni podróżować po kraju lub za granicę, aby zapłacić mniej. Dlatego w komunikacji marketingowej (głównie na stronach www) ważne jest podanie dokładnych informacji o lokalizacji i dojeździe”- podkreśla Anna Miotk adiunkt, WDIiB UW, współautorka raportu.

Wciąż zbyt mało pacjentów w wyborze kliniki kieruje się kompetencjami zespołu wykonującego zabiegi. Z punktu widzenia lekarzy specjalistów powinien to być jednak najważniejszy element konieczny do podjęcia decyzji w wyborze kliniki.

„Przy wyborze kliniki medycyny estetycznej pacjenci przede wszystkim powinni kierować się tym, czy jest ona prowadzona przez lekarzy specjalistów – dermatologów lub chirurgów plastyków. To daje gwarancję fachowej wiedzy i wieloletniej praktyki w zawodzie. Nasi lekarze systematycznie doskonalą swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w międzynarodowych szkoleniach i kongresach, co przekłada się na najwyższy poziom wiedzy oraz nowoczesne technologie obecne w naszych gabinetach.” – zaznacza dermatolog Dr n. med. Katarzyna Osipowicz.

Pozytywnym wnioskiem z raportu PRCN „Polacy o medycynie estetycznej” jest widoczny wzrost zainteresowania markami osobistymi lekarzy.

„Marki osobiste lekarzy w klinice oraz rekomendacje znajomych odgrywają istotną rolę. Należy podkreślać doświadczenie lekarzy na stronach kliniki i szkolić ich w zarządzaniu profilami online. Programy lojalnościowe, nagradzające zarówno polecających, jak i nowych klientów, są ważne dla osób zainteresowanych zabiegami. Warto również skoncentrować się na budowaniu marki kliniki poprzez regularne działania marketingowe i PR. Równocześnie dla osób zainteresowanych zabiegami znaczenie mają również rekomendacje znajomych ‒ dlatego warto wdrażać programy lojalnościowe nagradzające osobę polecającą i nowego klienta.” – dodaje Anna Miotk, adiunkt, WDIiB UW.

Jak wskazuje raport PRCN istotnym elementem przy budowaniu zaufania klienta do marki osobistej są informacje znalezione w Internecie. Warto jest więc zadbać o odpowiednie przedstawienie kliniki oraz jej usług. W dzisiejszych czasach szczególnie popularne są krótkie materiały video. Z pewnością pomocnym i wzbogacającym elementem promocji kliniki będą multimedialne video relacje przybliżające przyszłym klientom przebieg zabiegów. „Upewnij się, że są one wykonane w wysokiej jakości i w wiarygodny sposób przedstawiają przebieg operacji. Prezentacja rzetelnych informacji na temat zabiegów pozwala zwiększyć świadomość pacjentów oraz sprawi, że czują się pewniej i bezpieczniej.” – podkreśla Iwona Kubicz, prezes agencji PRCN.

Pobierz raport

Kliknij i przeczytaj pełny raport