Polacy w Cyberprzestrzeni – CZY JESTEŚMY ŚWIADOMI CYBERATAKÓW?

Raport

9/24/20231 min read

Praktyki stosowane w celu ochrony informacji stają się istotnym tematem w debacie publicznej. Coraz częstsze przenoszenie danych w przestrzeń online, zwiększa prawdopodobieństwo ich utraty. Zagrożenia stworzone przez nowoczesne technologie cyfrowe to poważny problem w analizie funkcjonowania cyberprzestrzeni. Raport przeprowadziliśmy zatem w celu weryfikacji świadomości Polaków w zakresie ataków na infrastruktury IT. Globalne statystyki ukazują bowiem, że sytuacja w naszym kraju w tym obszarze nie jest korzystna.

Specjaliści CERT Polska w 2021 roku odnotowali wzrost liczby cyberataków w Polsce aż o 182% w stosunku do roku 2020. Mimo to, tylko 1/5 badanych Polaków w raporcie pt. „Polacy w cyberprzestrzeni – Czy jesteśmy świadomi cyberataków?” wskazała na doświadczenie próby ataku rozumianego jako naruszenie ich Infrastruktury IT w pracy, danych w domowej sieci internetowej lub kradzieży środków finansowych.

Wyniki raportu ukazują poważny problem braku świadomości Polaków w sferze cyberzagrożeń. To dobry moment, by wcielić w życie zmiany i rozpocząć edukację. Sektor cyberbezpieczeństwa rozwija się w zawrotnym tempie, jednak infrastruktura i zabezpieczenia to nie wszystko, bardzo ważny jest również czynnik ludzki. Warto pomyśleć o skupieniu uwagi Polaków na danym problemie, by starania działów IT nie były bagatelizowane lub lekceważone.

W raporcie uwzględniliśmy również zasady skutecznej komunikacji dotyczącej cyberbezpieczeństwa w organizacji oraz najczęściej popełniane w związku z tym błędy.

Zachęcamy do zapoznania się z całością przygotowanego przez nas raportu.

Pobierz pełny raport

Kliknij, by przeczytać pełen raport